Kolejne regulacje unijne obligują spółki do prezentowania sprawozdań finansowych w określony sposób. Czym jest XBRL? jak działa ten system?
Elektroniczne sprawozdanie XBRL
XBRL to rozszerzalny język sprawozdawczości finansowej. Jest to otwarty standard, przeznaczony do wymiany informacji biznesowych. Podstawową cechę XBRL stanowi jednoznaczna identyfikacja w obszarze semantyki elementów raportu, która dzieje się poprzez odniesienie każdego z nich do pewnego słownika, nazywanego taksonomią XBRL. Język oparty jest na XML oraz pokrewnych technologiach i nie jest powiązany z żadną platformą programową oraz sprzętową. Często stosowaną wersję tego standardu jest rozwiązanie w postaci inline XBRL. Jest to technologia łącząca cechy języka html i xbrl. dzięki zastosowaniu tego rozwiązania sprawozdanie może być odczytywany również za pomocą przeglądarki internetowej. Poprawność taksonomii tworzonych w języku, względem specyfikacji obowiązującej obecnie, można sprawdzić poprzez walidację. Ujednolicenie wymogów dotyczących raportowania, i skłonienie do korzystania z jednego, określonego narzędzia sprawiło, iż wyniki finansowe i biznesowe są teraz czytelne i łatwo dostępne.
Raportowanie XBRL decyzją Unii
Obowiązek raportowania przy pomocy XBRL został nałożony na przedsiębiorców w wyniku decyzji podjętej przez komisję europejską na temat jednolitego formatu elektronicznego. Zmiana ta wymusza na przedsiębiorstwach, aby skonsolidowane sprawozdania finansowe spółek, które są notowane na rynkach publicznych Unii Europejskiej, były raportowane w jednolitym formacie, a na dodatek sporządzane były zgodnie z MSR. Polska to jeden z krajów w których standard xbrl jest obowiązkowym formatem sprawozdawczości finansowej, zobacz na store.pwc.pl. Nad rozwojem tej technologii czuwa organizacja non-profit, która udoskonala i kontroluje język. Tworzona jest przez setki firm, które zobowiązane są do korzystania z tego formatu w biznesie. Praktyczne narzędzie do raportowania spotkało się z pozytywnym odbiorem wielu przedsiębiorców.