Pracownicze plany kapitałowe to stosunkowo nowy program polegający na systematycznym oszczędzaniu pieniędzy, które podniosą wartość świadczenia po przejściu na emeryturę. Jak działa i kto może do niego przystąpić? Na jakich zasadach odbywają się wpłaty do PPK? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Czym są pracownicze plany kapitałowe
PPK to dobrowolny system oszczędzania polegający na odkładaniu określonej kwoty, która potrącana jest z wypłaty i wpłacana na specjalne konto oszczędnościowe. PPK organizuje pracodawca, który zatrudnia przynajmniej jednego pracownika podlegającego ubezpieczeniom emerytalnym. To właśnie on wraz z pracownikami określa instytucję finansową, która zajmuje się rachunkiem PPK.
Comiesięczne wpłaty pracodawcy i pracownika wraz z jednorazowym depozytem powitalnym, które przekazuje Państwo (250 zł.), sprawiają, że w prosty sposób możemy podwyższyć przyszłą emeryturę.
Ważną zaletą pracowniczych planów kapitałowych jest fakt, że są one w pełni prywatnym i dziedziczonym kapitałem. Ważne, że w przypadku gdy pracujemy na kilku etatach, możemy mieć kilka różnych rachunków w programie. Obowiązuje tu pełna dobrowolność – w każdej chwili możemy zaprzestać oszczędzania i powrócić do niego w dowolnym czasie.
Kto może ubiegać się o przystąpienie do PPK?
Każda pełnoletnia osoba, która uzyskuje zatrudnienie, automatycznie zapisywana jest do PPK, chyba że zrezygnuje z tej opcji. Wyjątkiem są osoby z przedziału 55-70, które, aby uczestniczyć w programie, muszą przygotować specjalny wniosek potwierdzający chęć przystąpienia do pracowniczych planów kapitałowych.
Wpłaty do PPK finansowane są wspólnie przez pracownika i pracodawcę. Wpłata podstawowa może wynieść poniżej 2%, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia. Raz do roku Państwo zasila fundusz kwotą w wysokości 240 zł. Nadzór nad funduszami gromadzonymi przez pracownicze plany kapitałowe sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Środki tam gromadzone inwestowane są w fundusze zdefiniowanej daty.
Uczestnictwo w tym programie to możliwość dobrowolnego oszczędzania na emeryturę dla pracowników i obowiązek dla pracodawców. W związku z tym, że prognozy co do wysokości przyszłych emerytur nie są zbyt optymistyczne, PPK wydaje się rozsądnym sposobem na poprawienie sytuacji finansowej przyszłych emerytów.