Sprawozdawczość finansowa to obowiązek, który dotyczy większości rodzajów działających w Polsce jednostek gospodarczych. Coroczne sprawozdania nie obowiązują jedynie prowadzących działalność gospodarczą osób fizycznych, których roczne obroty są mniejsze niż 2 miliony euro. Z punktu widzenia przedsiębiorców, najważniejsze są jednak sprawozdania składane przez ich firmy. Do kogo powinny być one skierowane?
Sprawozdawczość finansowa osób fizycznych
Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą prowadzić swoją rachunkowość na dwa, podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest PKPiR, czyli podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jest to rachunkowość uproszczona, która dostępna jest wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy rocznie nie osiągają obrotów większych niż 2 000 000 euro. Jeżeli jednak firma przedsiębiorcy osiąga takie obroty, to powinien on prowadzić rachunkowość pełną, czyli księgi rachunkowe. Z zasady obowiązek sprawozdawczości finansowej dotyczy tylko tych drugich, jednak pozostali przedsiębiorcy mogą zdecydować się na takie rozwiązanie dobrowolnie (co zresztą przynosi konkretne korzyści). Firmy działające na takich zasadach sprawozdania składają wyłącznie do Urzędu Skarbowego – razem z rocznym rozliczeniem podatkowym.
Sprawozdania finansowe spółek
Wszystkie rodzaje spółek istniejących w Polsce mogą prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W ich przypadku najważniejsze cele sporządzania corocznych raportów mogą być różne – od zapewnienia informacji na potrzeby wewnętrzne firmy, do realizacji obowiązku informacyjnego wobec akcjonariuszy. Jednak z punktu widzenia państwa najważniejsze jest zapewnienie bardzo precyzyjnej komunikacji związanej z podatkami, a także możliwość kontroli działań finansowych przedsiębiorstw. Dlatego właśnie spółki kierują sprawozdania przede wszystkim w dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Urząd Skarbowy, a drugim KRS. Jednocześnie należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach, zasady dotyczące sprawozdań finansowych mogą być zmodyfikowane przez osobne ustawy.
Sprawozdania finansowe w przypadku organizacji i fundacji
Organizacje i fundacje mogą prowadzić dwa najważniejsze typy działalności – statutową i gospodarczą. Działalność statutowa jest właśnie tym, dlaczego dana jednostka została powołana (na przykład promocja określonej idei), a działalność gospodarcza może im służyć zapewnieniu dodatkowych środków na działanie. Niezależnie od tego, czy fundacje i organizacje prowadzą wyłącznie działalność statutową, czy również gospodarczą, mają obowiązek składania sprawozdań finansowych do KRS i US. Nieco inne zasady dotyczą tu organizacji i fundacji kościelnych.