Split payment został wprowadzony w Polsce na podstawie Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Jest to mechanizm, którego zadaniem jest przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. Nie tylko chroni on przed przedsiębiorcami wyłudzającymi VAT, ale także pozwala zwiększyć dochody budżetu państwa.
Jak działa split payment?
Podczas dokonywania płatności w sposób elektroniczny kwota rozdzielana jest na dwie części. Należność netto przekazywana jest na konto rozliczeniowe sprzedawcy, natomiast kwota z tytułu VAT przekazywana jest bezpośrednio na specjalny rachunek prowadzony przez bank lub SKOK. Posiadanie takiego wydzielonego rachunku jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy w przypadku zastosowania przez kupującego modelu podzielnej płatności. Choć środki zgromadzone na koncie są własnością przedsiębiorcy, ma on duże ograniczenia w zakresie dysponowania nimi. Przeznaczane są na zapłatę zobowiązań z tytułu VAT czy zapłatę kontrahentowi w części kwoty VAT.
Jak wygląda płatność z zastosowaniem split payment?
Ustawa dokładnie określa, w jakich przypadkach mechanizm split payment musi być stosowany obowiązkowo – www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/podatki-posrednie/splitpayment.html. Podzielona płatność będzie miała miejsce w przypadku, gdy za towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT kupujący będzie musiał zapłacić więcej niż 15 tysięcy brutto. Jeśli natomiast kwota będzie niższa, split payment stosuje się fakultatywnie. Dokonując przelewu w systemie podzielonej płatności kupujący będzie musiał wyraźnie wskazać na ten fakt. Ponadto wobowiązany będzie podać kwotę VAT wynikającą z faktury, kwotę netto transakcji, numer faktury oraz numer NIP dostawcy czy usługodawcy. Jeśli na rzecz podatnika ten sam dostawca w okresie od jednego dnia do jednego miesiąca wystawił więcej niż jedną fakturę z zastosowaniem split payment, całą należność będzie można uiścić jednym przelewem. Warunkiem jest wskazanie sum należnych kwot wynikających z faktur. Zamiast podawania numerów faktur kupujący powinien natomiast wpisać okres, za jaki dokonywana jest płatność.