Część ściśle wyspecjalizowanych zawodów wykonywanych na terytorium Polski od 2013 roku dostępna jest także dla osób, które nie chcą podchodzić do państwowych egzaminów. Przewodnik miejski, geodeta czy zarządca nieruchomościami mogą od tego czasu dowolnie kształtować swoją karierę. Jak wygląda ta sytuacja w przypadku zawodu doradcy podatkowego?
Pułapki deregulacji – niedomówienia i zafałszowania
W medialnym szumie wokół przepisów wprowadzających deregulację zawodów pojawiło się przez kilka ostatnich lat tak wiele nieprecyzyjnych czy nieprawdziwych informacji, że dotarcie do rzeczywistego stanu rzeczy bywa czasem niemałym wyzwaniem. Szukając konkretnych danych na temat doradztwa podatkowego, również możemy natrafić na sugestie, jakoby zawód ten uległ wówczas pełnej deregulacji.
Warto tu podkreślić, że jest to stwierdzenie dalekie od prawdy. Deregulacja w zakresie księgowości miała związek między innymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i różnego rodzaju oficjalnej dokumentacji przedsiębiorstw. Czynności te oczywiście może wykonywać także każdy wykwalifikowany doradca, ale samo doradztwo podatkowe obejmuje znacznie szerszy zakres możliwych działań – zobacz usługi Pwc.
Doradztwo podatkowe – trudna i odpowiedzialna praca
Każdy, kto zadał sobie trud, by zapoznać się z zakresem obowiązków w dziedzinie doradztwa podatkowego, może odetchnąć z ulgą, iż w zawodzie tym nie panuje zupełna dowolność. Do wykonywania czynności takich, jak porady czy objaśnienia z zakresu prawa podatkowego, a także do stanowienia reprezentacji prawnej podatników w dalszym ciągu potrzebne jest spełnienie długiej listy wymogów.
Pojawia się na niej zarówno wyższe wykształcenie kierunkowe oraz odbycie praktyki zawodowej, jak i pomyślne zdanie ministerialnego egzaminu, po którym może nastąpić wpisanie danej osoby na listę doradców podatkowych. Wydaje się, że zachowanie tak wielu obostrzeń w kwestii tego zawodu znajduje racjonalizację w wysokim poziomie odpowiedzialności, jaką ponoszą doradcy za swoich klientów. Doradca podatkowy z uprawnieniami musi również kierować się określonym kodeksem etycznym, co zwiększa zaufanie do jego rzetelności i uczciwości.